Koronavirus – mimořádná opatření – nejčastější dotazy OSVČ na ČSSZ

Máte pochybnosti ohledně mimořádný opatření v souvislosti se sociálním pojištěním? ČSSZ připravila odpovědi na nejčastější dotazy. Najdete tam odpovědi na tyto otázky:

1) Potřebuji obecné informace, jak za stávající epidemicky nepříznivé situace jednat s ČSSZ, MSSZ Brno, PSSZ a OSSZ.

2) Do kdy má být podán přehled o příjmech a výdajích za rok 2020?

3) Jsem OSVČ a nemohl jsem provozovat živnost (uzavřená provozovna, o mé služby nebyl vzhledem k situaci zájem). Měl jsem povinnost platit plnou výši záloh na pojistné? Bude toto období mít nějaký vliv na celkové pojistné za rok 2020 a vyplnění přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2020?

4) Když hned přeruším činnost, platím zálohy na pojistné i za tento měsíc?

5) Mohu přerušit živnost i na živnostenském úřadě pouhým oznámením pro správu sociálního pojištění?

6) Když přeruším činnost, jak se dozvím, že nemusím platit zálohy? Jak se mi pak budou měsíce, za které neplatím, započítávat pro přiznání důchodu?

7) Momentálně musím skončit s podnikáním. Je povinné se přihlásit na úřad práce?

8) Potřebuji informace ohledně dávek nemocenského pojištění OSVČ a karantény.

9) Potřebuji informace ohledně ošetřovného OSVČ.

Odpovědi na otázky najdete tady >>