Náklady a výnosy – nejčastější chyby

Náklady a výnosy jsou častým zdrojem chyb v účetnictví i daňovém přiznání. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou nejčastější chyby při účtování a danění nákladů a výnosů.

Časové rozlišení nákladů a výnosů

Časové rozlišení nákladů a výnosů patří mezi základní principy účetnictví. Je důležité umět správně rozpoznat, kdy náklady a výnosy vznikají, abychom je mohli správně zaúčtovat a vyhodnotit.

Dalším důležitým faktorem je správné účtování nákladů a výnosů na jednotlivé syntetické účty. Nejčastější chyby v tomto ohledu spočívají v nesprávném výběru účtu, často bývají náklady a výnosy účtovány na špatný účet.

Kompenzace nákladů a výnosů

Kompenzace nákladů a výnosů může být jedním ze způsobů, jak ovlivnit daňovou zátěž. Mnoho nákladů se dá kompenzovat, což znamená, že mohou být odečteny od daného výnosu a snížit tak výši daně. Nicméně, je třeba se zaměřit na správné a účinné využití tohoto mechanismu.

Více o kompenzaci nákladů a výnosů se dozvíte tady >>

Rozdíly mezi účetním a zdaňovacím obdobím

Rozdíly mezi účetním a zdaňovacím obdobím jsou často zdrojem komplikací v účetnictví a daních z příjmů. Účetní období může být kratší nebo delší než období zdaňovací. Je důležité se zaměřit na jejich propojení, aby se minimalizovaly nejasnosti.

Daňové a nedaňové náklady a výnosy

Daňové výdaje, které nejsou účetním nákladem, jsou velmi důležité pro snížení zdanitelného zisku a daňového zatížení. Některé daňové výdaje se neuznávají jako účetní náklady, ale mohou být odečteny od zdanitelného zisku.

Náklady, které se neuznávají za daňové, jsou takové náklady, které nejsou zahrnuty do základu daně z příjmů.

Výnosy, které se nezdaňují, jsou příjmy, které nejsou zahrnuty do základu daně z příjmů.

náklady a výnosy 2023

Rizika při kontrole finančního úřadu

Výsledkem správného účtování a zdaňování nákladů a výnosů je nejen korektní vedení účetnictví, ale také optimalizace daňových povinností a minimalizace rizik při kontrolách finančního úřadu. Proto je důležité věnovat dostatečnou pozornost správnému rozlišení nákladů a výnosů, kompenzaci, rozdílům mezi účetním a zdaňovacím obdobím, účtování na syntetické účty a postupu při analýze jednotlivých nákladových a výnosových účtů.

V případě chyb v účtování a zdaňování mohou být firmy vystaveny finančním sankcím, ztrátě důvěryhodnosti a reputace a dokonce i právním sporům. Proto je důležité mít kvalitní odbornou přípravu a zajištění informací potřebných pro správné účtování a zdaňování.

Naše školení na téma „Náklady a výnosy 2023 – účetní a daňové aspekty“ poskytuje ucelený přehled o správném účtování a zdaňování nákladů a výnosů a odpovídá na všechny důležité otázky, které se mohou v praxi vyskytnout. Školení je vhodné pro všechny, kdo se zabývají účetnictvím, daněmi a finančními záležitostmi v podnicích.

Nezmeškejte šanci na zdokonalení svých znalostí a přihlaste se na naše školení, které proběhne v květnu 2023. V případě zájmu můžete najít více informací na našem webu nebo se nás neváhejte zeptat na další podrobnosti.

Informace o školení Náklady a výnosy v roce 2023 >>


Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>