Ministerstvo kultury změnilo návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků. Podnikatelé budou nyní platit ne podle počtu zařízení, ale podle počtu zaměstnanců. Poplatky se budou vztahovat i na mobilní telefony a počítače. Novela začne platit začátkem roku 2025, projde-li legislativním procesem.
Rozhlasový poplatek by se měl navýšit o 10 Kč ze stávajících 45 Kč na 55 Kč a televizní poplatek na 150 Kč z aktuálních 135 Kč, celkový nárůst by tedy byl 25 Kč měsíčně. Nově se má zavést i valorizační mechanismus navyšování podle inflace. Poplatky se budou zvyšovat vládním nařízením každý 1. červenec rok po roce, kdy inflace od posledního zvýšení překročí 6 %.
Aktuálně se poplatky za příjem televizního a rozhlasového vysílání vztahují na zařízení schopná přijímat signál z rádiových vysílačů, satelitů či kabelových systémů. Nově se poplatek bude vztahovat na všechna zařízení umožňující reprodukci vysílání, včetně počítačů, mobilních telefonů a tabletů, bez ohledu na způsob příjmu signálu. Domácnosti budou nadále platit poplatek za jeden rozhlasový a jeden televizní přijímač, bez ohledu na jejich počet.
Podnikatelé budou nově platit rozhlasové a televizní poplatky podle počtu zaměstnanců, nikoliv za každý přijímač. OSVČ a firmy s méně než 25 zaměstnanci jsou od poplatků osvobozené. Za zaměstnance se v návrhu považují lidé v hlavním pracovním poměru. Sazby se liší dle velikosti firmy:
Podnikatelé pronajímající dopravní prostředky i nadále platí poplatek za přijímače v těchto prostředcích. Výjimka pro opraváře a prodejce televizí a rádií končí.
Vztah mezi OSVČ a domácností je takový, že OSVČ musí dokázat, že mobil nebo počítač používá výhradně pro podnikání, aby nemusela platit poplatek za příjem vysílání. Pokud má OSVČ méně než 6 zaměstnanců, není povinna platit poplatek ani z podnikatelské činnosti. Domácnost neplatí poplatek, pokud nevlastní žádné zařízení schopné příjmu vysílání. Nicméně, pokud v domácnosti žije někdo jiný s takovým zařízením, jako je třeba dítě nebo manžel, musí domácnost poplatek platit.
Podnikatelé musí provozovateli vysílání či České poště oznámit jméno, příjmení, obchodní firmu, místo podnikání, identifikační číslo, předmět podnikání a počet zaměstnanců. Právnické osoby uvádějí obchodní firmu, název, právní formu, sídlo, identifikační číslo, předmět činnosti a počet zaměstnanců. Nově, pokud podnikatelé přestanou být poplatníky rozhlasového a televizního poplatku a neodhlásí se z evidence, musí zaplatit sankci 1 000 Kč.
Kompletní znění článku naleznete ZDE.
Chcete být v obraze? Podívejte se, jaká školení pro vás připravujeme!
Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>