Minimální mzda a plat výrazně vzrostou, což se týká i zaměstnanců na dohody a těch ve ztížených pracovních podmínkách. Transpoziční novela zákoníku práce, původně plánovaná od 1. července 2024, nabyla účinnosti s měsíčním zpožděním, tedy od 1. srpna 2024. Většina změn platí ihned, některé se uplatní až od roku 2025. Které to budou?
Změna u minimální mzdy nabyla účinnosti od 1. srpna 2024, ale poprvé se nová úprava použije až v roce 2025. Pro rok 2024 platí dosavadní nařízení vlády. Růst minimální mzdy nyní upravuje zákoník práce, který zavádí valorizační mechanismus, tzv. poloautomat. Do roku 2029 má minimální mzda dosáhnout alespoň 47 % průměrné mzdy, přičemž v roce 2025 má být tento poměr 42,2 %.
Měsíční minimální mzda měla původně činit 20 600 Kč, ale po úpravě makroekonomické predikce vzroste v roce 2024 na 20 800 Kč. Průměrná mzda v roce 2025 dosáhne 49 233 Kč, v roce 2026 pak 51 761 Kč. Hodinová minimální mzda bude 124,40 Kč. Příplatek za práci ve ztíženém prostředí při minimální mzdě 20 800 Kč bude činit 1 040 až 3 120 Kč měsíčně.
Z minimální mzdy se odvodí zaručený plat:
Nejnižší úrovně zaručeného platu dle dosažené kvalifikace:
Minimální mzda je nejnižší přípustnou odměnou za práci v podnikatelské sféře a je upravena § 111 zákoníku práce. Ruší se nejnižší úrovně zaručené mzdy odstupňované podle složitosti prací. Nadále však zůstávají závazné kolektivní smlouvy, včetně těch vyššího stupně, pro zaměstnavatele v určitém odvětví.
Minimální mzda se má postupně přiblížit orientační referenční hodnotě ve výši 47 % hrubé mzdy. Vyhlášená měsíční mzda se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru, hodinová mzda na desetihaléře. Zaměstnanci, který má sjednánu kratší pracovní dobu nebo který neodpracoval v kalendářním měsíci pracovní dobu odpovídající stanovené týdenní pracovní době, se měsíční minimální mzda snižuje úměrně odpracované době. Naopak u zaměstnance se zkrácenou pracovní dobou se hodinová mzda úměrně zvyšuje. Postup je nově upraven přímo zákoníkem práce, nikoli samostatným nařízením vlády.
Nově se používá pouze termín „měsíční minimální mzda“ a „hodinová minimální mzda“. Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí dle § 117 činí minimálně 10 % aktuální minimální mzdy.
Zaměstnanci, jejichž zaměstnavatel je uveden v § 109 odst. 3 zákoníku práce budou odměňováni platem. Právní ochrana (zaručený plat) se týká pouze těchto zaměstnanců. Počet skupin prací se snižuje z 8 na 4. Zaručený plat podle skupin činí:
Nebude se používat termín „sazba“, ale „nejnižší úroveň zaručeného platu“ (NÚZP), přičemž rozdělení prací do čtyř skupin stanoví vláda nařízením. Nedosáhne-li plat NÚZP, bude doplacen.
Příplatek za práci ve ztíženém prostředí ve státní sféře podle § 128 zákoníku práce bude od roku 2025 v rozmezí 5 až 15 % minimální mzdy. Zaměstnavatel si jeho výši upraví podle svých možností.
Kompletní znění článku naleznete zde.
Zajímají vás novinky v mzdovém účetnictví v roce 2025? Přihlaste se na naše školení NOVINKY A CHYSTANÉ ZMĚNY V MZDOVÉM ÚČETNICTVÍ OD 1.1.2025 s Ing. Růženou Klímovou.
Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>