Prodej firemního auta z pohledu DPH a daně z příjmu

Podnikatel může prodat firemní auto, ale musí přitom řešit daňové povinnosti. Prodej ovlivňuje výpočet daně z příjmů a DPH. Je potřeba také zohlednit časový test a daňovou zůstatkovou cenu. Správné nastavení vám ale pomůže minimalizovat daňové ztráty.

Základní pravidla

Firemní auta a daň z příjmů se řídí pravidly, která umožňují podnikatelům uplatňujícím skutečné výdaje daňově uznat náklady na jejich provoz. Výše odpočtu závisí na tom, zda je auto zahrnuto v obchodním majetku firmy nebo živnostníka. Tento faktor hraje roli i při jeho případném prodeji.

Prodej auta z obchodního majetku firmy je považován za příjem z podnikání, což zvyšuje daň i vyměřovací základ pro výpočet záloh na zdravotní a sociální pojištění. Vyřazení z majetku je jednoduché – stačí na inventární kartu zaznamenat datum poslední operace s autem v účetnictví nebo daňové evidenci. Pokud auto prodáte, můžete si z daní odečíst výdaje spojené s prodejem, jako jsou náklady na inzerci, advokáta či poplatek za převod.

Osvobození od daně

I po vyřazení auta z obchodního majetku není příjem z jeho prodeje automaticky osvobozen od daně. Aby byl prodej bez daně, musíte splnit pětiletý test a prodat auto až po pěti letech od vyřazení.

Pokud auto prodáte dříve, musíte příjem zahrnout do daňového přiznání jako ostatní příjem. Ten se alespoň nezapočítává do vyměřovacího základu pro zdravotní a sociální pojištění, a tak z prodeje odvedete jen daň z příjmů.

Prodej neodepsaného auta

Jednou z výhod firemních aut je možnost odepsat jejich pořizovací cenu z daní, pokud jsou dražší než 80 tisíc korun a jsou zařazené do obchodního majetku. Odpisy probíhají pět let, mimořádné odpisy během 24 měsíců byly možné jen do konce roku 2023 (kromě bezemisních vozidel).

Pokud auto prodáte po úplném odepsání, jeho daňová zůstatková cena je nulová a není potřeba nic řešit. U částečně odepsaného auta lze daňovou zůstatkovou cenu uplatnit jako náklad, ale v roce prodeje lze uplatnit jen polovinu řádného odpisu.

Firemní auto a soukromé účely

Podnikatelé často využívají auto pro firemní i soukromé účely. Daňově uznatelné náklady na pořízení auta se pak ale krátí podle poměru služebních a soukromých cest, případně se při paušálu na dopravu krátí na 80 procent.

Při prodeji auta se příjem snižuje o neuplatněné odpisy, například u paušálu o 20 procent z pořizovací ceny, což znamená nižší příjem ke zdanění.

Prodej a DPH

Při prodeji firemního vozu musí plátci DPH odvést DPH z prodejní ceny. A to bez ohledu na to, zda kupujícím je plátce DPH či fyzická osoba. DPH se odvádí i v případě, že vůz byl částečně využíván pro soukromé účely.

Podnikatelé, kteří při nákupu vozu uplatní odpočet DPH, musí dodržet pravidlo, že plný odpočet DPH lze uplatnit jen při výhradním využití vozu pro podnikání. Pokud je auto používáno i soukromě, odpočet se krátí podle poměru soukromých a firemních jízd. Zákon stanovuje pětiletou lhůtu, během které podnikatel sleduje změny v poměru jízd a případné úpravy zaznamená v daňovém přiznání.

Pokud je auto prodáno před uplynutím této pětileté lhůty, je třeba provést jednorázovou úpravu odpočtu DPH za zbývající roky. Částka úpravy se vypočítá násobením částky za jeden rok počtem zbývajících let včetně roku prodeje.

Při převodu vozu z obchodního majetku do soukromého vlastnictví se použije tzv. fikce dodání zboží. DPH se pak odvádí z obvyklé ceny vozu, nikoli z prodejní ceny.

Kompletní znění článku naleznete ZDE.

Ještě více informací o firemních automobilech a daních naleznete v našem školení AUTOMOBIL V DANÍCH.