Od roku 2022 prošla silniční daň značnými změnami a pro některé podnikatele byla zcela zrušena. Přesto někteří stále platí zálohy. Kdo je tedy zavázán k dani? Kdy podávat daňové přiznání a co s přeplatky z minulých let?
Novela zákona o silniční dani zrušila v roce 2022 povinnost platit daň u vozidel do 12 tun. Povinnost platit daň se nyní vztahuje na silniční vozidla kategorie N2 nebo N3 a přípojná vozidla O3 nebo O4, pokud jsou registrovaná v České republice. Předmětem daně nejsou vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou, vozidla zvláštního určení nebo terénní vozidla zvláštního určení a kategorie O s kódem druhu karoserie DA.
Silniční daň se odvíjí od kategorie a karoserie vozidla, počtu náprav a hmotnosti. U vozidel kategorie N s karosérií BA nebo BB sazby činí 800-14 000 Kč, u BC nebo BD 400-24 200 Kč. BA značí nákladní vozidlo, BB skříňové, BC tahače návěsů a BD silniční tahače. U přípojných vozidel kategorie O s karosérií DB (přívěsy) nad 12 tun je sazba 3 600 Kč. Přípojná vozidla s karosérií DA (návěsy) nejsou předmětem daně.
Povinnost podat přiznání k silniční dani a zaplatit ji nastává do 31. ledna následujícího roku. Od roku 2022 již neplatíme zálohy na daň. V přiznání uvádíme pouze vozidlo, které je zdanitelné, za které se uplatňuje sleva nebo je osvobozeno, za předpokladu, že by jinak byla daň vyšší než 0 Kč. Je nutné podávat přiznání i pro osvobozená vozidla, pokud by byla jejich daň před osvobozením vyšší než 0 Kč. Příkladem může být vozidlo kategorie O, pokud jeho provozovatel platí daň za zdanitelný tahač kategorie N, kód BD. V tomto případě se přípojné vozidlo nezdaní, ale uvádí se v přiznání jako osvobozené.
Zákon stanovuje některé výjimky z silniční daně. Osvobozena jsou záchranářská vozidla, vozy diplomatických misí a vozidla se zvukovým výstražným zařízením a výstražným červeným nebo modrým světlem. Dále jsou osvobozena přípojná vozidla kategorie O, pokud poplatník provozuje také vozidla kategorie N3 nebo N4 s karoserií BD, tedy silniční tahače.
Konkrétně jsou osvobozena tato vozidla:
a) s výstražným zvukovým zařízením a světlem modré nebo červené barvy zapsaným v technickém průkazu,
b) patřící státní hmotné rezervě, nepoužívaná k podnikání,
c) kategorie O, pokud je poplatníkem stejná osoba jako za vozidlo kategorie N s kódem karoserie BD,
d) vlastněná diplomatickou misí, poskytovatelem zdravotních služeb, báňskou nebo horskou záchrannou službou, Českým červeným křížem, nebo vlastníkem komunikace, pokud je používáno k zabezpečení sjízdnosti nebo schůdnosti komunikace.
Podnikatelé, kteří před novelou zákona platili zálohy na silniční daň za vozidla pod 12 tun, mohou mít na této dani přeplatek. Novela, ačkoli vyšla až v červnu, platila zpětně od ledna 2022. Původní termíny splatnosti záloh byly 15. dubna, 15. července, 15. října a 15. prosince. Na podzim 2023 Finanční správa evidovala přeplatky ve výši 635 milionů korun. Pro vrácení přeplatků je nutné podat žádost na finančním úřadu. Vyřízení trvá 30 dní. Pokud si nepožádáte o vrácení přeplatku do šesti let, propadne státu. Informaci o přeplatku naleznete v on-line finančním úřadě.
Kompletní znění článku i s tabulkami a kalkulačkou naleznete ZDE.
Zajímají vás i další novinky ze světa účetnictví a daní? Tak si prohlédněte naši nabídku.
Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>