A zase ty důchody! Aneb co je nového tentokrát…

Za poslední týden se v oblasti důchodů udály dvě důležité věci. První z nich je, že prezident Petr Pavel podepsal novelu zákona o důchodovém pojištění, ale s určitými výhradami. A důležitý taky je nárust důchodů od ledna 2024. O kolik to bude a jaké výhrady má pan prezident?

Novela zákona podepsaná

Prezident Petr Pavel podepsal novelu zákona o důchodovém pojištění 1. září 2023, ale má výhrady k některým jejím částem. Například v otázce mimořádné valorizace preferuje přísnější přístup než ten, který je navržený v nové legislativě. Také kritizuje, že veřejnost neměla dostatek času na seznámení se s novými pravidly pro předčasný odchod do důchodu.

Novela přináší klíčová opatření pro konsolidaci veřejných financí. To zahrnuje trvalou změnu pravidelné valorizace důchodů, konkrétně snížení podílu reálných mezd na jednu třetinu a zrušení systému hodnocení dvou cenových indexů, který zohledňoval vyšší růst. Tato opatření obnovují mechanismus valorizace, který byl v platnosti před rokem 2018, a zajišťují dostatečnou ochranu příjemců důchodů před cenovým nárůstem. Tím přispívají k každoroční konsolidaci veřejných financí a při plném uplatnění těchto opatření přinesou zásadní úspory ve výši 0,5 – 0,6 % hrubého domácího produktu každý rok.

Prezident k novému zákonu o důchodovém pojištění uvedl, že veřejnost nebyla dostatečně informována o změnách v podmínkách pro předčasný odchod do důchodu až do poslední chvíle. Avšak stojí za zmínku, že ministerstvo práce a sociálních věcí a ministr Jurečka spolu s předpokládaným datem účinnosti září 2023 začali informovat veřejnost o těchto změnách již na jaře 2023.

Kompletní znění tiskové zprávy naleznete ZDE.

Nárust důchodů od ledna 2024

V lednu 2024 se všechny druhy důchodů, včetně starobních, zvýší o 360 korun měsíčně. Průměrný starobní důchod dosáhne 20 694 korun. Reálná hodnota důchodů mírně vzroste a pravidelná valorizace bude pokračovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale připravuje další úpravy v důchodové reformě.

„V poslední době jsme představili řadu změn, které reformují důchodový systém tak,
abychom zajistili důstojné a férové důchody nejen dnešních seniorů, ale i příštích
generací. Každoroční navýšení penzí nicméně bude inflaci nadále kompenzovat. Důchody
tedy neustále rostou a růst budou také v budoucnu. Do lednové valorizace se promítne
nad rámec inflace také jedna třetina růstu reálných mezd, jak tomu bylo do konce roku
2017,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Díky červnové mimořádné valorizaci a blížící se pravidelné lednové valorizaci by měla reálná hodnota důchodů mírně stoupnout o 0,9 % ve srovnání s rokem 2023. Poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě dosáhne v lednu 44,9 %. Lednová valorizace bude znamenat náklady ve výši 12,3 miliardy korun pro státní rozpočet.

Více se dozvíte v tiskové zprávě ZDE.

A jestli chcete znát všechny novinky ohledně důchodů, důchodového pojištění, ale také nemocenského a sociálního, nemělo by vám uniknout naše školení!


Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>