AKTUALITA platná od 1.4.2023

Přinášíme vám důležitou aktualitu, která by vám neměla uniknout, pokud zaměstnáváte Ukrajince s dočasnou ochranou.

Nová povinnost zaměstnavatelů přihlašovat od 1. 4. 2023 zaměstnance s dočasnou ochranou i v nepojištěných činnostech

Vláda se rozhodla, že chce mít větší kontrolu nad tím, kde se Ukrajinci s dočasnou ochranou pohybují, zda a kde jsou zaměstnáni. Využili tedy portál ČSSZ, kam zaměstnavatel povinně přihlašuje zaměstnance, jejichž zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění. Teď tu povinnost vztáhli i na Ukrajince s dočasnou ochranou i ve vztahu k těm zaměstnáním, které nezakládají účast na nemocenském pojištění (DPP do 10 tisíc, zaměstnání malého rozsahu…). Taková zaměstnání nejsou předmětem přihlášky, tohle však je výjimka a je to povinnost daná zákonem.

Tato povinnost se týká i zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají zaměstnance pouze v nepojištěných činnostech.

Více podrobností naleznete ZDE.

Pokud vás zajímá téma mzdového účetnictví, neměly by vám uniknout tyto kurzy:

CHYBY A JEJICH OPRAVY VE MZDOVÉ ÚČTÁRNĚ

ZAMĚSTNÁVÁNÍ STUDENTŮ, DŮCHODCŮ A INVALIDŮ 2023