DPH v roce 2024

Rok 2024 je ještě relativně daleko, ale i tak už probíhají přípravy na všechny změny, které nás čekají. Jendou z nich je i výše DPH, kterou upravuje návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů. Za co si teda připlatíme?

Základní sazby

V současné době máme tři základní sazby pro daň z přidané hodnoty – 10%, 15% a 21%. Nový návrh zákona počítá však už jenom s dvěma sazbami – 21% a 12% (ta vznikne sloučením snížených sazeb 10% a 15%).

Podle návrhu dojde taky k přesunutí některých položek ze snížené sazby do 21% sazby. Jediným zbožím, kterého se tyto změny nedotknou budou knihy. Tam zůstane pořád 10%.

„Opatření povede k vyšší efektivnosti a transparentnosti systému DPH, omezení příležitostí k daňové optimalizaci a v neposlední řadě k odstranění absurdit jako v případě aplikace tří různých sazeb DPH u točeného piva,“ uvádí důvodová zpráva návrhu zákona.

Přesunutí sazeb

Novela zákona počítá i s přesunutím některých položek ze snížené sazby do základní sazby, teda s navýšením na 21%. Konkrétně to můžeme očekávat u položek, které byly v důsledku covidové krize přesunuté do snížené sazby a taky se přesunou kadeřnické a holičské služby, služby autorů a umělců, úklidové práce, opravy obuvi, kožených výrobků a jízdních kol, přeprava a skladování komunálního odpadu.

Ze zboží pak bude do základní sazby přesunuto palivové dřevo, točené pivo, některé tiskoviny, řezané květiny a listoví.

Ostatní položky z snížených sazeb mají nadále zůstat v nové snížené sazbě 12 %.

Ze základní sazby 21 % se do snížené nově zařadí pouze příležitostná a zvláštní linková hromadná autobusová doprava osob. Letecká hromadná doprava cestujících se nově ze snížené sazby přesune do základní sazby.

Více informací a také podrobnosti o tom, jak to bude třeba s nápoji v restauracích se dozvíte ZDE.

Jestli vás zajímá DPH právě teď, v roce 2023, nesmí vám uniknout naše školení.

Ale nebojte se, připravujeme pro vás i školení ohledně novely 2024. Tak nás sledujte!


Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>