Nové zaměstnání a daně: jak předejít nejčastějším chybám?

Zaměstnanci, kteří během minulého roku změnili práci, musí řešit dopady na daňové povinnosti za rok 2023. Kdy si musí podat daňové přiznání sami? A dostanou daňový přeplatek?

Roční zúčtování daně

Změna zaměstnání může ovlivnit i daně. Pokud jste v roce 2023 měnili zaměstnavatele a u všech jste měli podepsané prohlášení k dani, můžete požádat posledního zaměstnavatele o roční zúčtování daně do 15. února 2024.

O roční zúčtování daně mohou požádat posledního zaměstnavatele zaměstnanci, kteří neměli v roce 2023 mimo zaměstnání jiné příjmy nad 20 tisíc korun. Je ale třeba poskytnout potvrzení o příjmech od předchozích zaměstnavatelů.

Práce na DPP

Když byla v loňském roce hrubá měsíční odměna u přivýdělku k hlavnímu zaměstnání formou dohody o provedení práce do 10 tisíc korun měsíčně, odváděla se 15% srážková daň. Zaměstnanci, kteří mají klasickou pracovní smlouvu a kteří si v roce 2023 takto na DPP přivydělali do 10 tisíc korun měsíčně (i u různých zaměstnavatelů), nemají s daní žádné další starosti.

Kdy si poplatník podává daňové přiznání sám?

Pokud byla v některém měsíci v roce 2023 zálohová daň odvedena z příjmu ze dvou zaměstnání, nemohou zaměstnavatelé udělat roční zúčtování daně za zaměstnance. Daňové přiznání si musí tedy podat zaměstnanec sám.

Daňoví poplatníci s příjmy jen ze zaměstnání mohou vyplnit zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání. To platí například pro práci na částečný úvazek u dvou zaměstnavatelů, při práci pro druhého zaměstnavatele ve výpovědní lhůtě u původního zaměstnavatele nebo u brigády na dohodu s měsíční odměnou nad limit pro odvod srážkové daně. K přiznání je třeba přiložit potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů.

Přeplatek na dani

Pokud mezi zaměstnáními byla přestávka alespoň jeden měsíc, vzniká za rok 2023 nárok na daňový přeplatek. Sleva na poplatníka 30 840 Kč se totiž uplatní i při menším počtu odpracovaných měsíců. Jestliže tedy v některém měsíci nebyla uplatněna poměrná měsíční sleva na poplatníka ve výši 2 570 korun, tak pouze z důvodu nekrácení roční daňové slevy na poplatníka bude činit roční daňový přeplatek 2 570 korun za každý neodpracovaný měsíc.

Kompletní znění celého článku naleznete ZDE.

Zajímá vás JAK SPRÁVNĚ VYPLNIT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ A PŘEHLEDY 2023? Přihlaste se na naše nové školení!

A chcete vědět, jaké novinky nás čekají v DPP a DPČ? I pro vás máme školení: JAK NA DPP A DPČ V ROCE 2024.