Podmínky odpočtu úroků z úvěru na bydlení z daní

Odpočet úroků z úvěru na bydlení ze základu daně je zvýhodnění, které můžou využít fyzické osoby, které mají hypotéku, případně si brali úvěr na rekonstrukci, mají úvěr ze stavebního spoření, řešili refinancování atd. Ale i tady jsou dané podmínky pro splnění, které nelze opomenout.

Částka, kterou lze na daních ušetřit může dosáhnout výše až 45.000 Kč a to v případě, že jsme při současné dani z příjmu 15% na úrocích z úvěru zaplatili maximální výši 300 000 Kč.

A kdy můžeme odpočet uskutečnit?

• Musí být splněná podmínka bytové potřeby – základ daně si lze snížit odpočtem úroků z úvěru pouze tehdy, pokud je daným úvěrem řešena takzvaná bytová potřeba poplatníka nebo jeho blízkých příbuzných. Bytová potřeba není ze zákona splněna třeba tehdy, pokud je úvěr použit na výstavbu nemovitosti v rámci podnikatelské činnosti či výstavbu za účelem pronájmu.
  • Je nutné být účastníkem úvěru – musíte být uvedeni ve smlouvě o hypotéce nebo úvěru na bydlení.
  • Nárok mají zaměstnanciosoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
  • Podmínkou je také doložení všech potřebných dokumentů – originál výše zaplacených úroků a při prvním uplatňování odpočtu i výpis z katastru nemovitostí.

Více podrobností i s příkladem výpočtu naleznete ZDE.