Přeplatek na zdravotním pojištění. Je to vůbec možné?

V roce 2023 mohou daňový přeplatek na dani z příjmu fyzických osob obdržet nejen zaměstnanci a podnikatelé, ale i studenti s penzisty. Na rozdíl od toho, přeplatek na zdravotním pojištění je méně častý, jelikož nárok na něj vzniká řidčeji. Kdo v roce 2023 nedostane daňový přeplatek ani při nízkých příjmech?

Přeplatky

Přeplatek na dani z příjmů fyzických osob v roce 2023 může vzniknout, protože daňové odpočty snižují daňový základ a slevy, včetně zvýhodnění na děti, snižují vypočtenou daň. Tyto odpočty a slevy se uplatňují až za celý rok, což může vést k vyšším daňovým zálohám, než je skutečná roční daňová povinnost. Po ročním zúčtování nebo podání daňového přiznání mohou někteří daňoví poplatníci obdržet daňový přeplatek. Na výpočet zdravotního pojištění odpočty a slevy ale vliv nemají, tudíž přeplatek na zdravotním pojištění za těchto podmínek vzniknout nemůže.

Jak to mají zaměstnanci

Zaměstnanci odvádí 4,5 % z hrubé mzdy na zdravotní pojištění a zaměstnavatelé přidávají 9 %. Dva zaměstnanci s identickou mzdou tak odvedou stejně na zdravotní pojištění, nezávisle na tom, jaká je jejich rodinná a životní situace.

Pokud si zaměstnanec přivydělává podnikáním, neplatí během roku zálohy na zdravotní pojištění. Pojištění se počítá z celoročního příjmu a doplácí se jednorázově do 8 dní po podání přehledu. U vedlejšího podnikání se pojištění vypočítává z poloviny daňového základu bez nutnosti dodržet minimální základ, na rozdíl od hlavní samostatné výdělečné činnosti.

OSVČ

OSVČ v paušálním režimu si jednou měsíčně platí sociální a zdravotní pojištění i daň z příjmů v rámci jedné platby. V roce 2024 existují tři pásma paušální daně: 7498 Kč, 16 745 Kč a 27 139 Kč. Tyto platby pokrývají všechny daňové povinnosti, bez možnosti vrácení poměrné částky. V prvním pásmu zdravotní pojištění činí 2968 Kč, ve druhém 3591 Kč a ve třetím 5292 Kč.

OSVČ, které nejsou v paušálním režimu a vykonávají hlavní činnost, musí měsíčně platit minimální zálohy na zdravotní pojištění, v roce 2024 ve výši 2968 Kč. Tyto zálohy zajistí, že za daný rok nemůže vzniknout přeplatek na zdravotním pojištění.

Pro OSVČ v prvním roce hlavní činnosti platí stejná pravidla minimálních měsíčních záloh na zdravotní pojištění 2968 Kč, bez možnosti přeplatku, ani pokud je činnost vykonávána jen část roku s nižšími zisky.

OBZP

Osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) platí v roce 2024 na zdravotní pojištění 2552 Kč. OBZP zahrnuje kohokoli, kdo není zaměstnanec, OSVČ nebo státní pojištěnec, bez ohledu na jejich příjmy či majetek.

Kompletní znění článku naleznete ZDE.

Zdravotní pojištění je jednou z věcí, o které by se začínající podnikatel měl zajímat. Co dalšího by měl vědět? To se dozvíte na našem školení CO BY MĚL VĚDĚT ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATEL Z OBLASTI ÚČETNICTVÍ A DANÍ?