Rozšíření zákona proti praní špinavých peněz

Ministerstvo financí plánuje rozšířit zákon proti praní špinavých peněz na obchodníky s virtuálními aktivy, jako jsou například kryptoměny. Tato změna reaguje na doporučení Rady Evropy, která považuje původní znění za nedostatečné.

Zákon proti praní špinavých peněz (AML) umožňuje identifikovat majitele firem a prověřovat původ majetku a podezřelé transakce. Zákon ukládá povinnost prověřování klientů podnikatelským subjektům jako jsou například úvěrové instituce, realitky, auditoři a správci svěřenských fondů, kteří se mohou podílet na potenciálně zneužitelných transakcích. Povinnou osobou může být také účetní.

Novela zákona by měla rozšířit dohled na obchodníky s virtuálními aktivy. Ti by museli dodržovat pravidla při jejich prodeji, nákupu, správě pro jiné osoby nebo poskytování souvisejících finančních služeb. Za virtuální aktiva jsou označované elektronicky uchovatelné jednotky s platební nebo investiční funkcí, které nejsou standardními cennými papíry, investičními nástroji či peněžními prostředky.

Novela přináší regulaci pro převoz hotovosti nad 15 000 eur (367 000 Kč) přes české území. Přepravci budou muset na žádost celníků sdělit majitele a příjemce peněz a důvod převozu. Totéž platí pro posílání hotovosti nad tuto částku poštou či kurýrem v rámci EU. Novelu ještě projedná vláda a parlament. Plánovaná účinnost je konec roku 2024.

Kompletní znění článku naleznete ZDE.

A víte, že každá správná účetní by měla znát AML zákon? Proto máme pro vás školení AML ŠKOLENÍ PRO ROK 2024 V PRAXI – POVINNOSTI I OCHRANA ÚČETNÍCH