Výroční zpráva – kdo ji vydává a co všechno musí obsahovat?

Výroční zpráva je klíčovým výstupem účetnictví, zaměřeným na poskytování finančních a nefinančních informací uživatelům. Nejčastěji ji sestavují auditované účetní jednotky, což z ní činí oblíbený zdroj informací. Tento dokument shrnuje finanční výsledky za rok a zároveň nabízí přehled o aktivitách, strategických plánech a cílech organizace.

Právní náležitosti

Výroční zpráva není jen formální povinností, ale taky důležitým nástrojem pro úspěch a reputaci firmy. V České republice je její zveřejňování povinné podle několika zákonů, které zajišťují transparentnost vůči akcionářům, zaměstnancům a veřejnosti. Klíčovým předpisem je zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, který nařizuje sestavování výroční zprávy účetním jednotkám. Další povinnosti stanovuje zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích.

Dle zákona o účetnictví (§ 21) musí výroční zpráva poskytnout uživatelům přesný přehled o finanční situaci a výkonnosti firmy a musí být v souladu s účetní závěrkou. Obsahuje finanční výsledky, stav majetku, významné události, plány a vize, hodnocení dosavadní činnosti a výhled do budoucna. Taky musí být ověřena auditorem.

Výroční zpráva a její obsah

Výroční zpráva je důležitý dokument, který poskytuje ucelené informace o činnosti organizace a může obsahovat údaje nad rámec zákona o účetnictví. Je ceněna, pokud její obsah ověří auditor. Neauditované jednotky ji sestavují, pokud je to vyžadováno například obchodními smlouvami.

Obsah stanovuje zákon o účetnictví a zahrnuje finanční i nefinanční informace, přičemž střední, malé a mikro účetní jednotky nemusí uvádět nefinanční informace.

Základní části výroční zprávy jsou:

• Finanční část: účetní závěrka, zpráva auditora, finanční výsledky.
  • Události po účetním období: významné informace.
  • Zpráva o činnosti: klíčové projekty a aktivity.
  • Výhled do budoucna: plány a cíle.
  • Společenská odpovědnost: aktivity v oblasti udržitelnosti a životního prostředí.
  • Informace dle zvláštních právních předpisů, např. zákona o obchodních korporacích.

Schvalovací proces

Výroční zpráva je klíčová pro informování vedení, investorů, zaměstnanců a veřejnosti o finančním zdraví a strategickém směřování firmy. Pro investory a analytiky je zdrojem informací pro strategické rozhodování. Zaměstnancům poskytuje informace o plánech firmy, což ovlivňuje jejich pracovní výkon. Schválení výroční zprávy statutárním orgánem (obvykle jednatelem) musí proběhnout do šesti měsíců po skončení účetního období.

Zveřejnění

Auditované účetní jednotky musí zveřejnit výroční zprávu do 30 dnů po ověření auditorem a schválení statutárním orgánem, nejpozději však do konce následujícího období, a to i bez splnění předchozích podmínek. Zveřejňování neověřených informací je zakázáno. Neauditované jednotky mají povinnost zveřejnit účetní závěrku do konce následujícího období. Některé jednotky musí odevzdat výroční zprávu České národní bance, která ji následně zveřejní ve sbírce listin. Účetní závěrka a výroční zpráva se zveřejňují uložením do sbírky listin, primárně elektronicky přes datovou schránku.

Kompletní znění článku naleznete ZDE.

Výroční zpráva se týká i neziskových organizacích. Věnujeme se tomu v našem školení ÚČTOVÁNÍ NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ.