Co nás čeká v roce 2024? Zvýšení daní pro OSVČ!

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ nad rámec růstu průměrné mzdy. Dotkne se i uživatelů paušální daně.

Zvýšení odvodů pro OSVČ v roce 2024

V roce 2024 se minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ zvýší o 1154 korun. Důvodem je nejen roční růst průměrné mzdy, ale také vládní konsolidační balíček měnící výpočet vyměřovacího základu. Ten by měl být schválen s účinností od 1. ledna 2024. Balíček zvyšuje minimální vyměřovací základ na sociální pojištění pro hlavní činnost OSVČ z 25 na 30 procent a pro vedlejší činnost z 10 na 11 procent. Zároveň se zvedají odvody na sociální pojištění u paušální daně.

V roce 2024 dojde ke zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. U hlavní činnosti se minimální záloha na sociální pojištění zvýší na 3852 Kč měsíčně (navýšení o 908 Kč) a na zdravotní pojištění na 2968 Kč (navýšení o 246 Kč). U sociálního pojištění se záloha mění až po odevzdání přehledu za rok 2023, obvykle v dubnu nebo květnu. Záloha na zdravotní pojištění se mění hned od ledna. Pro vedlejší činnost OSVČ vzroste minimální záloha na sociální pojištění na 1413 Kč, zdravotní pojištění se u vedlejší činnosti neplatí.

Paušální daň

Od roku 2021 umožňuje paušální daň, odvádět jednotnou měsíční částku.. Od roku 2023 je dostupná i pro OSVČ s ročními příjmy od jednoho do dvou milionů korun. Tato daň obsahuje jak daň z příjmu, tak odvody na sociální a zdravotní pojištění. Zásady pro zařazení do jednotlivých pásem paušální daně zůstávají stejné, avšak kvůli růstu průměrné mzdy a zvýšení vyměřovacího základu z 25 na 30% průměrné mzdy, se její výše zvýší. Od roku 2024 bude v prvním pásmu činěná daň 7498 Kč měsíčně (o 1290 Kč více), ve druhém pásmu 16 745 Kč měsíčně (o 745 Kč více) a ve třetím pásmu 27 139 Kč měsíčně (o 1139 Kč více).

Vstup do paušálního režimu je dobrovolný a je možné se na něj přihlásit do 10. ledna 2024. Přihlášení může proběhnout buď písemně na finančním úřadu, poštou, nebo elektronicky. Ti, kteří již paušální daň využívali v roce 2023 a chtějí v tom pokračovat, nemusí nic dělat. Pokud se chcete od paušální daně odhlásit, musíte to finančnímu úřadu oznámit. K srpnu tohoto roku využívalo paušální daň 102 757 lidí. Vyšší pásma paušální daně budou v roce 2024 výhodnější. Vládní balíček počítá s tím, že se 23% sazba daně z příjmu fyzických osob bude od ledna 2024 uplatňovat už od třínásobku průměrné mzdy. Třetí pásmo paušální daně se tak stane výrazně výhodnějším.

Kompletní znění článku i s přehlednými tabulkami naleznete ZDE.

Chcete znát všechny AKTUALITY V ÚČETNICTVÍ A DANÍCH V ROCE 2024? Tak se přihlaste na naše školení!