Jak navrhovaná valorizace minimální mzdy změní váš život?

Novela zákoníku práce s valorizačním mechanismem minimální mzdy jde do meziresortního připomínkového řízení. Zákon stanoví pravidla pro výpočet a aktualizaci minimální mzdy, kterou MPSV bude vyhlašovat vždy do 30. září předcházejícího roku. Tím se plní jeden bod z programového prohlášení vlády.

Výpočet nové minimální mzdy

Návrh MPSV stanovuje minimální mzdu jako součin koeficientu vlády a předpovědi průměrné mzdy. Tento údaj zveřejňuje Ministerstvo financí. Materiál má dvě varianty, první s hodnotou 50 %, anebo druhou s hodnotou 45 % průměrné hrubé mzdy. V Česku tento poměr roste; v roce 2000 bylo 32,2 %, v roce 2015 34,6 % a loni 39,7 %.

Koeficient bude určovat poměr minimální a průměrné mzdy v daném roce, stanovený na základě zákonných kritérií jako je kupní síla minimálních mezd, rozložení a růst mezd, dlouhodobá produktivita a její vývoj.

Novela mění zákonnou formu zaručené mzdy ve dvou variantách. V první se pracovní pozice dělí do čtyř skupin dle kvalifikace, nejvyšší skupina má mzdu 1,6x minimální mzdy. Druhá varianta tuto právní úpravu ruší.

Účinnost novely

Novela, jejíž účinnost je plánována na 1. července 2024, nyní projde připomínkovým řízením. Minimální mzda by byla stanovena valorizačním mechanismem pro rok 2025 podle programového prohlášení vlády a zároveň provádí transpozici příslušné směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o přiměřených minimálních mzdách v Evropské unii.

Kompletní znění tiskové zprávy MPSV naleznete ZDE.

Zajímají vás novinky ze světa mezd? Jíž 1.11.2023 proběhne školení s Ing. Růženou Klímovou na téma: OČEKÁVANÉ ZMĚNY V OBLASTI MEZD 2024