💥 ŽHAVÉ LETNÍ SLEVY 50% 💥

 NA VŠECHNA VIDEO ŠKOLENÍ

AKCE TRVÁ JEN DO KONCE ČERVENCE!!!

Použijte slevový kód:   LETO50

Kdy vám můžou nemocenské zkrátit nebo odebrat?

Nemocenské je dávka z nemocenského pojištění pro pojištěnce, kteří nemohou pracovat kvůli nemoci, karanténě nebo úrazu. Někdy klienti, i když jsou pojištěni, nemají plný nárok na dávku nebo je jejich nárok omezený či snížený kvůli jejich vlastním činům.

Krácení nemocenského 50%

Nemocenské se sníží o 50 %, pokud dočasnou neschopnost způsobí pojištěnec vlastní vinou. Například v rvačce, střetu (kromě sebeobrany), opilosti, užitím drog nebo při úmyslném trestném činu či přestupku.

Odnětí dávky

Pokud osoba pobírající nemocenské nesplní lékařský režim nebo nespolupracuje při kontrole ze strany sociálního zabezpečení, může přijít o dávku až na 100 dnů od porušení povinnosti.

Doba pobírání nemocenského

Nemocenské se vyplácí od 15. dne dočasné pracovní neschopnosti (DPN) až do maximálně 380 dnů. Výjimku tvoří pojištěnci, kteří pobírají starobní nebo invalidní důchod třetího stupně – pro ně je limit 70 dnů ročně i během jedné DPN. Nemocenské se těmto poživatelům důchodů vyplácí do ukončení zaměstnání.

Studenti pracující o prázdninách a pojištěnci ve zaměstnání během dovolené z jiné práce mají právo na nemocenské, pokud za ně zaměstnavatel odvádí pojistné. Nárok na nemocenské trvá pouze do konce daného zaměstnání.

Nemocenské nenáleží během neplaceného volna, pokud dojde k dočasné neschopnosti nebo karanténě po jeho začátku.

Klienti si mohou ověřit stav DNP na ePortálu ČSSZ po přihlášení. Dotazy na call centrum 800 050 248.

Kompletní znění celého článku naleznete ZDE.

Zajímají vás další novinky ze světa nemocenského a důchodového pojištění v roce 2024? Tak se podívejte na naše školení!


Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>