Každý živnostník (OSVČ) je povinen platit zálohy na zdravotní a důchodové pojištění. Kdy začít platit tyto zálohy při zahájení podnikání a do jakého termínu je třeba je odeslat? A existují také výjimky, kdy některé osoby nemusí hradit zálohy na tato pojištění?
Důchodové a dobrovolné nemocenské pojištění je splatné od prvního do posledního dne měsíce, za který se platí. V prvním roce podnikání platíte minimální zálohy, poté se to případně navýší podle přehledu zaslaného OSSZ. Výši zálohy na důchodové pojištění zasílá OSSZ po podání přehledu. Ten se podává do měsíce po daňovém přiznání. Nová výše zálohy je platná od měsíce následujícího po měsíci, kdy byl přehled podán. Je splatná do měsíce, v němž byl, nebo měl být podán přehled v dalším kalendářním roce.
Od 1. ledna 2024, pokud je vypočtený vyměřovací základ nižší než předchozí období, platí změna již od měsíce podání přehledu.
Měsíční záloha na důchodové pojištění je 29,2 % z měsíčního vyměřovacího základu dle daňového základu z předchozího roku. Malí podnikatelé obvykle platí minimální zálohu, která je v roce 2024 pro hlavní činnost OSVČ 3852 Kč a pro vedlejší činnost 1413 Kč. OSVČ mohou dobrovolně platit nemocenské pojištění ve výši 2,7 % vyměřovacího základu.
OSVČ musí splatit zálohu na důchodové pojištění už i za měsíc zahájení podnikání, splatnou do konce následujícího měsíce. Totéž platí i pro dobrovolné nemocenské pojištění.
Zdravotní pojištění se hradí do 8. dne následujícího měsíce.
Většina OSVČ platí minimální zdravotní pojištění 13,5 % z poloviny průměrné mzdy. V roce 2024 je minimální záloha 2968 Kč.
Se zálohou na zdravotní pojištění je to to samé, jako se zálohou na sociální pojištění, a je splatná vždy k 8. dni následujícího měsíce.
OSVČ nemusí platit zálohy, pokud je celý měsíc zaměstnancem a podnikání není hlavním zdrojem příjmů. Limit pro vedlejší činnost s účastí na důchodovém pojištění je v roce 2024 105 520 Kč.
V prvním roce podnikání neplatí zálohy OSVČ, za které je plátcem pojistného stát, například studenti. V dalších letech však musí zálohy platit podle přehledu.
Zálohy neplatí OSVČ, které je hradí v rámci paušální daně. A to ani pokud byl živnostník celý měsíc práce neschopný nebo mu byla nařízena karanténa.
Kompletní znění článku naleznete ZDE.
Zajímají vás i další náležitosti, které by měl znát každý začínající živnostník? Podívejte se na naše školení!
Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>