Snížení zdanění kryptoměn na Slovensku

Není to tak dávno, kdy Slováci ještě záviděli Čechům 15% daň na zisky z prodeje kryptoměn. Daňové zatížení na Slovensku bylo téměř 39%, což znemožňovalo využití zisků. Navíc nešlo kompenzovat ztráty z minulých let. Nyní se ale situace na Slovensku mění k lepšímu.

Jednomyslné zrušení

Daňová úprava byla téměř jednohlasně zrušena parlamentní novelou, přičemž pro změnu hlasovalo 112 poslanců a proti jen dva. Neznáme přesné důvody této shody, ale mohly se na ní podílet zvýšené znalosti o kryptoměnách nebo blížící se volby. Nové zdanění kryptoměn na Slovensku je jedno z nejzajímavějších v EU, neboť respektuje zájmy daně platících občanů i státu a snižuje finanční a administrativní zátěž.

Hlavní změna

Hlavní změnou je, že byl zrušen unikátní 14% zdravotní odvod a zaveden test doby držení kryptoměn, podle kterého se po roce daně sníží na 7%. To podporuje investování do kryptoměn namísto krátkodobé spekulace. Výměna kryptoměny za jinou už nebude zdanitelným prodejem, což napomáhá produktům s vyváženým portfoliem.

Parlament také podpořil používání kryptoměn pro transakce. Platby kryptoměnami za zboží nebo služby budou osvobozeny od daně z příjmů až do 2 400 eur ročně, což umožňuje jejich využití pro malé nákupy. Zákon navíc stanovuje, že pokud jsou kryptoměny obdrženy jako platba, jejich hodnota bude rovna pořizovací ceně, čímž se zabrání dvojímu zdanění zisků.

Datum platnosti

Nyní čeká schválený zákon na prezidentský podpis a očekává se, že se stane účinným od 1. ledna 2024. Implementací tohoto zákona se Slovensko stane jednou z zemí s nejlepšími daňovými a finančními předpisy v oblasti kryptoměn.

Více informací naleznete ZDE.

Chcete být pořád v obraze? S námi můžete! Podívejte se na naši aktuální nabídku.