Valorizace důchodů a návrh na koncepční úpravu

Už několik týdnů se v médiích docela často skloňuje pojem valorizace důchodů. Pojďme se společně podívat, o co se jedná a co si vláda pro nás připravila tentokrát.

Co to ta valorizace důchodů vlastně je?

Valorizace znamená navyšování hodnoty, v tomto případě tedy výše důchodů. Dělává se to pravidelně, většinou na začátku roku, k 1.1. A když důchod někomu chodí až 15., přijde mu navýšený 15.1. plus také doplatek za valorizaci za období 1.-14.1. Valorizace se dotýká všech důchodů, které v České republice máme, tedy starobní (i ty předčasné), invalidní, vdovské a sirotčí.

Valorizace v roce 2023

Od ledna 2023 se navýšily starobní a předčasné starobní důchody o 500 Kč za každé vychované dítě. Také došlo k navýšení základní výměry z 3.900 Kč na 4.040 Kč, tedy o 140 Kč. Důchody mají totiž dvě výměry. Tady tu pevnou a pak procentní. Ta se od ledna taky navýšila a to o 5,1%. A vzhledem k tomu, že za poslední období máme opravdu velkou inflaci, tímhle to nekončí a v červnu bude probíhat mimořádná valorizace.

Při červnové valorizaci zůstane pevná částka nezměněna, navýší se pouze ta procentní a to o 2,3% a 400 Kč k tomu. Pokud někdo pobírá dva důchody (např. starobní a vdovský) dostane 400 Kč pouze jednou.

Návrh koncepční úpravy

Ministerstvo práce a sociálních věcí hledá způsoby, jak otázku valorizace vyřešit dlouhodobě a vyhnout se mimořádným valorizacím. Předložilo tedy návrh na koncepční úpravu valorizací s cílem lepší udržitelnosti penzijního systému. A co v návrhu stojí?

Nejvýraznější změnou by mělo být nahrazení mimořádných valorizací dočasným příspěvkem který pokryje zvýšené náklady, pokud bude inflace větší než 5%. Řádná valorizace však bude zachována. Změna se chystá i na předčasné důchodce. V současné době může člověk odejít do předčasného starobního důchodu 5 let před dosažením důchodového věku. V návrhu je to však pozměněno na 3 roky.

Všechny zajímavé podrobnosti naleznete ZDE.

Co se týče důchodů. máme pro vás zajímavé školení. Tak mrkněte. 🙂

Tagy: