Změna odvodů u dohodářů se nekoná

Od ledna měli lidé pracující na dohodu a jejich zaměstnavatelé platit odvody na zdravotní a sociální pojištění i u nižších příjmů než deset tisíc korun měsíčně. Podle dat České správy sociálního zabezpečení by to ale nepřineslo dost peněz do systému. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) proto navrhl zachovat současný stav.

Původní plán

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) potvrdil, že se zamýšlená úprava zruší. Nadále má platit stávající stav, kdy se odvody platí z dohod s příjmem od 10 tisíc korun, ale je třeba to ještě projednat koaličně.

Původně měly od ledna platit dva limity pro odvody: u hlavní dohody po dosažení 11 tisíc korun (čtvrtina průměrné mzdy) a u ostatních dohod 4500 korun.

Ministerstvo očekávalo, že zavedením nového systému získá až dvě miliardy korun ročně na odvodech na důchody, což by mělo v budoucnu vést ke zvýšení penzí pro současné dohodáře.

Hypotéza se nepotvrdila

Prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký uvedl, že hypotéza o velkém počtu zaměstnanců s řetězením dohod do deseti tisíc korun, kteří se vyhýbají odvodům, se nepotvrdila. Podle dat České správy sociálního zabezpečení mělo v červenci dohodu o provedení práce asi 851 tisíc lidí, ale změna by ovlivnila jen 9,7 % z nich. Ministr proto navrhl ustoupit od zavedení odvodů, neboť by to nemělo významný fiskální přínos, ale zvýšilo by to administrativní zátěž. Registrace dohod u České správy sociálního zabezpečení však zůstane zachována.

Další analýzy

Ministr Jurečka navrhne zachování současného systému pozměňovacím návrhem k některému ze zákonů ve Sněmovně. Podle Horeckého data ukázala, že mnoho zaměstnanců má hlavní pracovní poměr a k tomu dohodu u stejného zaměstnavatele. Zavedení odvodů v takových případech by podle České správy sociálního zabezpečení mohlo přinést až 2,4 miliardy ročně. Ministerstvo zvažovalo regulaci tohoto souběhu, například jeho znemožněním, ale zatím od toho upustilo. Konečné vyhodnocení proběhne, až budou dostupná data za celé druhé pololetí, protože červencová data, ovlivněná brigádami, nejsou dostatečně reprezentativní.

Kompletní znění článku naleznete ZDE.

Pokud vás zajímají i další mzdové a personální změny od roku 2025, přihlaste se na naše školení s Ing. Růženou Klímovou s názvem NOVINKY A CHYSTANÉ ZMĚNY V MZDOVÉM ÚČETNICTVÍ OD 1.1.2025