Změny v státní podpoře penzijního spoření

Motivace je silný nástroj a právě ten se vláda rozhodla použít, aby lidi dovedla k tomu, aby si na důchod spořili více. Jaké změny Ministerstvo financí nově plánuje?

Minimální a maximální měsíční částky

Nový návrh ministerstva financí obsahuje hned několik významných změn. První z nich je, že částka 300 Kč měsíčně, která je teď minimální pro nárok na státní podporu, stoupne o dvě stovky, tedy na 500 Kč.

Stoupne také maximální částka k níž lze příspěvek získat a to z 1000 Kč na 1700 Kč.

Změny mají platit od začátku roku 2024. Dotknou se i nově posílaných peněz na dříve sjednané smlouvy. Kdo si doteď ukládal třeba jenom minimální částku 300 Kč měsíčně, samozřejmě nebude muset vracet dosavadní státní podporu. K novým vkladům od ledna 2024 ji ale bude dostávat jen tehdy, když si začne ukládat aspoň 500 Kč.

Výše státního příspěvku

Státní příspěvek na penzijní spoření má nově dosahovat vždy 20 procent z ukládané částky. Dosud příspěvek klesá z 30 procent u nejnižší „úložky“ na 23 procent u nejvyšší.

Daňový odpočet penzijního spoření a životního pojištění

Balíček novel zákonů „v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří“, který podpořila vláda, počítá i se sloučením limitu pro daňový odpočet penzijního spoření a životního pojištění. Stejnou daňovou výhodu navíc nově dostanou investice do akcií, dluhopisů nebo podílových fondů.

Doteď si lidé mohou odečíst od základu daně maximálně 24 tisíc korun ročně za penzijní spoření a dalších až 24 tisíc za životní pojištění (pokud obsahuje spořicí složku nazývanou jako investiční, kapitálová či důchodová, tedy s výjimkou čistě rizikového pojištění).

Oba limity se mají od roku 2024 sloučit do jednoho, navrhuje ministerstvo. Zatímco doteď se 24 tisíc korun počítá u každého z těchto produktů zvlášť, nově by existovala společná hranice 48 tisíc korun a záleželo by na každém člověku, jak by ji v praxi využil. Lidem, kteří neuplatňují životní pojištění, se tak může odpočet příspěvků na penzijní spoření zdvojnásobit.

Zaujal vás tento článek? Mnohem více se dozvíte ZDE.

Chcete vědět, co dalšího by měla každá správní účetní znát? Podívejte se na naše školení.