Zvýší se daně? Konsolidační balíček míří do Senátu!

Dne 13. října 2023 byl schválen Poslaneckou sněmovnou konsolidační balíček vládních opatření, jenž má vylepšit státní rozpočet a kasu. Někteří ho považují za nutný, jiní jsou proti. Jaké úpravy daní nás ovlivní?

Sleva na studenta

Sleva na studenta, kterou využívali pracující studenti do 26 let, končí kvůli ozdravnému balíčku. Tato sleva činila 4020 Kč ročně a měsíčně snižovala jejich daňovou povinnost o 335 Kč měsíčně. Studenti ji uplatňovali podepsáním růžového formuláře u zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání. Základní sleva na poplatníka pro všechny osoby, které podepsaly růžový formulář nebo ji uplatní prostřednictvím přiznání k dani, však zůstává.

Školkovné

Školkovné, sloužící ke snížení nákladů se školkou a motivující rodiče k návratu do práce, se ruší. Nyní snižovalo náklady za školku o 17 300 Kč za rok 2023, a zvyšovalo se podle růstu minimální mzdy. Uplatnit se dalo jednou ročně při zúčtování daně nebo v daňovém přiznání.

Sleva na manžela/manželku

Slevu na manželku/manžela je možné uplatnit jednou ročně přes daňové přiznání, pokud manžel/manželka nemá roční příjmy přes 68 000 Kč. Ročně činí tato sleva 24 840 Kč a zdvojnásobuje se, pokud druhý z manželů má průkaz ZTP/P. Daň z příjmů ale snižuje maximálně do nuly. To všechno zůstává, ale nově se může uplatnit pouze tehdy, když se daný manžel stará o dítě do 3 let.

Členské příspěvky

Nezdanitelná část příjmů umožňuje, za splnění určitých podmínek, snížit daňový základ pro výpočet daně z příjmů. Členské příspěvky odborovým organizacím patří mezi tuto nezdanitelnou část. Dosud bylo možné ročně odečíst 1,5 % zdanitelných příjmů, nejvýše však 3000 Kč. Tato možnost se nově ruší.

A účinnost?

Pokud konsolidační balíček projde Senátem a získá podpis prezidenta, platit bude od ledna 2024. Slevy a odečty můžete posledně uplatnit v daňovém zúčtování za rok 2023. Slevu na manželku s přísnějšími pravidly lze nadále využívat, ale někteří ztratí nárok. Zaměstnanci a osoby na dohodách pocítí zrušení dvou slev a úpravu jedné již ve výplatě za leden, vyplacenou v únoru.

Kompletní znění článku naleznete ZDE.

K aktuálním změnám máme pro vás školení DPH V ROCE 2024 a také školení OČEKÁVANÉ ZMĚNY V OBLASTI MEZD 2024.