Daň z nemovitosti – nezapomeňte zaplatit do konce května!

Daň z nemovitostí je typ daně, která se platí jednou ročně. Přiznání k této dani se však nemusí podávat každý rok, pouze jednou a to když dojde k pořízení nemovitosti. Jestli se vás týká tohle přiznání, tak to už jste měli mít dávno podané. Pokud stačí, abyste jenom zaplatili, to ještě pořád stíháte.

Složenka ještě nepřišla? Nezoufejte!

Finanční správa letos odešle přes 2,8 milionu složenek. A vzhledem k tomu, že je začali rozesílat až koncem dubna není divu, že někomu složenka ještě pořád nepřišla, anebo dorazila až v těchto dnech. V každém případě, Finanční správa „garantuje dodání“ do 25. května. A to už na úhradu zbývá jenom týden. Proto je lepší to pak neodkládat.

Další možností, proč vám složenka ještě pořád nedorazila je, že jste se přihlásili k elektronické komunikaci. V tom případě papírovou složenku vyhlížíte marně a spíš byste měli prohledat složku spam ve vaši e-mailové schránce. Pokud nic nenajdete, zkuste zavolat na Finanční správu pod kterou spadáte, určitě vám ochotně poradí.

Opravdu jenom do 31.května?

Ano, daň z nemovitosti je nutné uhradit do konce května. Pokud je výše vaší daně do 5.000 Kč, nic jiného vám nezbývá. Jestli daň přesáhne hodnotu pět tisíc, můžete ji uhradit ve dvou splátkách, první v květnu a druhou do konce května. V případě, že na to nechcete až do listopadu myslet, můžete celou částku uhradit už teď.

A co když nezaplatíte včas?

Stát se může samozřejmě cokoliv a vy daň z nemovitosti nemusíte stihnout zaplatit včas. Takže co pak? Finanční úřad na tyto situace malinko přihlíží a pokud jim platba dorazí do 6.6.2023, prohřešek vám odpustí a nebudou počítat ani penále. Potom však už začnou naskakovat úroky. Úrok za zpoždění pro první pololetí roku 2023 je 17,75%.

Více informací a způsob výpočtu daně z nemovitosti naleznete ZDE. Pokud byste se rádi dozvěděli více o nehmotném majetku, je tu pro vás naše školení.


Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>