Přehled legislativních změn účinných od 1.7.2024

Od 1. července 2024 dojde k implementaci legislativních úprav od MPSV, zahrnujících zvýšení příspěvku na péči, zavedení povinné evidence DPP a otevření trhu pro kvalifikované pracovníky z bezpečných zemí. Vstoupí také v účinnost dvě vládní nařízení od MPSV.

Zavedení evidence DPP

Od 1. července 2024 musí zaměstnavatelé elektronicky hlásit dohody o provedení práce na ČSSZ. První povinnosti budou tedy plnit v srpnu 2024. Detaily naleznete na webu ČSSZ.

Změny v zaměstnávání cizinců

Od 1. července budou občané z Austrálie, Izraele, Japonska, Kanady, Koreje, Nového Zélandu, Singapuru, USA a Velké Británie mít volný přístup na český trh práce. Nová opatření mají přilákat vysoce kvalifikovanou pracovní sílu a podpořit ekonomický růst ČR. Při výběru zemí byla zohledněna bezpečnost a také došlo ke zjednodušení ohlašování vysílání pracovníků dle směrnice EU 96/71/ES prostřednictvím nového registračního portálu na webu Státního úřadu inspekce práce. Novela zákona o zaměstnanosti byla oceněna jako legislativní počin roku 2023.

Příspěvek na péči

V červenci dojde k výraznému zvýšení příspěvku na péči pro osoby ve stupních II, III a IV. Osoby ve stupni závislosti IV, které čerpají péči doma, dostanou o 7 800 Kč více, celkem pak 27 000 Kč. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil význam tohoto kroku pro zlepšení domácí péče. Více informací lze najít v tiskové zprávě.

Zvýšení příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc

Od 1. července se měsíční příspěvek na zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc zvýší o 10 % na 43 560 Kč kvůli vysoké inflaci minulého roku.

Kompletní tiskové zprávy naleznete ZDE.

Nezapomeňte využít slevu 50% na všechna naše videoškolení s kódem LETO50.