Vláda schválila návrh na úpravu předčasných důchodů a valorizací – na co se můžeme těšit?

Už několik měsíců se mluví o koncepční úpravě, která by měla zajistit větší stabilitu penzijního systému. Ministerstvo práce a sociálních věcí tedy vytvořilo návrh, díky kterému bychom se do budoucna měli vyhnout mimořádným valorizacím. Vláda dnes tento návrh schválila. Pojďme se společně podívat, co nás čeká…

Mimořádnou valorizaci nahradí nový systém

V současné době to funguje tak, že každoročně probíhá valorizace důchodů, zjednodušeně řečeno jejich navýšení. Pokud se však objeví vysoká inflace, je potřeba zasáhnout prostřednictvím mimořádné valorizace. Ta by se měla po novu zrušit a místo ní bude zavedený dočasný příspěvek. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, způsobuje dosavadní nastavení mimořádných valorizací rozevírání nůžek mezi bohatšími a chudšími seniori.

Dočasný příspěvek bude odvozen od průměrného starobního důchodu v jednotné pevné
částce ve výši 30 % růstu cen. Zároveň se zvýší procentní výměra důchodů o dalších
30 % růstu cen. Toto zvýšení bude trvalé a zohlední se při řádné valorizaci.

Změny v předčasných důchodech

V současné době může člověk odejít do předčasného starobního důchodu 5 let před dosažením důchodového věku. V návrhu je to však pozměněné na 3 roky. Naopak se zvýší intenzita krácení procentní výměry o 1,5 % za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Cílem vlády totiž je minimalizování trendu odchodů do předčasného důchodu.

Kompletní znění tiskové zprávy naleznete ZDE.

Co se týče důchodů, máme pro vás připravené zajímavé školení.