Výplata důchodů do zahraničí a Potvrzení o žití – změny platné od 1. 7. 2022

S ohledem na to, že v ČR a ve většině dalších států světa již došlo k uvolnění či zrušení mimořádných opatření zavedených v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19, dojde s účinností od 1. 7. 2022 ke změně v prokazování podmínek pro výplatu českých důchodů do zahraničí. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) umožní příjemcům českých důchodů (důchodcům) bydlícím v zahraničí zasílat tiskopis Potvrzení o žití bez úředního ověření vlastnoručního podpisu důchodce již jen do 30. 6. 2022.

Počínaje 1. 7. 2022 bude ČSSZ opět standardně vyžadovat, aby vlastnoruční podpis důchodce na tiskopisu Potvrzení o žití byl úředně ověřen. Toto Potvrzení o žití by měl důchodce zaslat ČSSZ v souladu se zákonnou úpravou buď v listinné podobě, tj. poštou, případně v elektronické podobě, tj. e-mailem, jehož přílohou bude naskenované Potvrzení o žití podepsané uznávaným elektronickým podpisem, anebo prostřednictvím datové schránky.

Více informací ZDE >>