💥 ŽHAVÉ LETNÍ SLEVY 50% 💥

 NA VŠECHNA VIDEO ŠKOLENÍ

AKCE TRVÁ JEN DO KONCE ČERVENCE!!!

Použijte slevový kód:   LETO50

Změny v DPP od července 2024

Od července se zavádějí nová pravidla pro dohody o provedení práce (DPP) s dvěma limity pro odvody pojistného. Ministerstvo plánuje další úpravy po kritice odborníků a zaměstnavatelů.

Aktuální situace

Pracovní dohody prochází transformací směrem k tradičnímu pracovnímu poměru, s vyššími fiskálními nároky od státu. Nově mají dohodáři nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích, v noci, včetně náhradního volna. Po 180 dnech práce za posledních 12 měsíců mohou žádat o přechod na standardní zaměstnaneckou smlouvu, s nutností odůvodnění zamítnutí ze strany zaměstnavatele.

Dohodáři si mohou vzít pracovní volno pro osobní účely, avšak bez finanční kompenzace. Od ledna mají také nárok na dovolenou, počítanou jakoby z polovičního úvazku, kde 20 odpracovaných hodin přináší přibližně 1,5 hodiny dovolené.

Od 1. července nastanou další restrikce pro dohody o provedení práce (DPP), snižující možný výdělek. Aktuálně DPP umožňuje přivýdělek do 300 hodin ročně s odměnou do 10 tisíc korun měsíčně bez nutnosti platby zdravotního a sociálního pojištění, s možností využití daňových slev při podpisu „růžového formuláře“. Při více dohodách s příjmem do 10 tisíc u různých zaměstnavatelů také neplatí pojištění. Zavedení nových limitů je motivováno snahou státu zvýšit příjmy do státního rozpočtu a zabezpečit dohodářům vyšší budoucí důchody skrze vyšší odvody na sociální pojištění.

Dvě hranice pojistného z DPP

Novela zavádí od července dvě hranice pro odvádění pojistného z DPP:

  • 25 % průměrné mzdy (10 500 Kč v roce 2024) pro zaměstnance, který pracuje na DPP u jednoho zaměstnavatele
  • 40 % (17 500 Kč) pro zaměstnance, který má víc zaměstnavatelů na DPP.

Česká správa sociálního zabezpečení bude sledovat celkové příjmy a vyžadovat odvody při překročení limitu. Zaměstnavatelé kritizují nejasnosti v nákladech na zaměstnance a problémy s vybíráním pojistného. Experti upozorňují na nedostatek právní úpravy ohledně zdravotního pojištění v zákonu.

Alternativní návrh

Ministerstvo práce a sociálních věcí na základě požadavků zaměstnavatelů připravilo alternativní návrh regulace odvodů z dohod o provedení práce (DPP), který zavádí systém rezervací pro jednotlivé zaměstnavatele. Zaměstnavatel by si mohl u sociální správy rezervovat DPP do výše 10 500 korun pro rok 2024, z níž by se neplatilo pojistné, ale pouze daň ve výši 15 procent. První zaměstnavatel, který si dohodu zarezervuje, má přednost. U ostatních dohod se pojistné neplatí do výše 4 000 korun, nad tuto částku se odvádí daň i pojistné. Kontrola a správa systému rezervace bude možná v systému sociální správy, což umožní zaměstnavatelům ověřit, zda je dohoda již rezervovaná. Podle Jany Jáčové z účetní firmy UOL, alternativní návrh přináší jasná pravidla, i když brigádníci pro firmy zdraží. Diskuze o návrhu stále probíhá a není jasné, zda ho vláda uplatní.

V každém případě, pokud chcete mít v DPP a DPČ jasno, přihlaste se na naše školení JAK NA DPP A DPČ V ROCE 2024.

Kompletní znění článku naleznete ZDE.


Chcete další informace o účetních, mzdových a daňových aktualitách? Pravidelně pro vás připravujeme online školení na všechna důležitá témata. Podívejte se na aktuální školeni >>