Zřízení datové schránky

Jste jedním z mnoha podnikatelů, kterým byla povinně zřízena datová schránka? I když o ni nestojíte, měli byste se ji naučit používat. V tomto článku se dozvíte, co to je datová schránka a jak na zřízení datové schránky.

Co je datová schránka – datovka?

Datová schránka je elektronické úložiště sloužící k odesílání a přijímání dokumentů a nejen k tomu. Datovou schránku můžete použít také k pohodlnému ověření totožnosti vlastníka a k elektronické komunikaci s úřady. Můžete díky ní třeba podávat daňové přiznání a jiné povinné formuláře. Už nebudete muset osobně na úřady a ušetříte spoustu času. Stačí jen se ji naučit používat.

Datová schránka je vaše pohodlná elektronická komunikace se státní správou, ale i s občany a podnikateli. Díky datové schránce můžete komunikovat s úřady odkudkoli a kdykoli. Nemusíte čekat na otevírací dobu a dokumenty úřadům posíláte zdarma. Pokud posíláte zprávu osobám nebo podnikatelům, je to pořád levnější a rychlejší než posílat je poštou, přitom máte potvrzení o odeslání i doručení.

Kdo si může/musí zřídit datovou schránku?

Povinně musí mít datovou schránku stát a orgány veřejné moci, právnické osoby a nově i živnostníci a OSVČ. Dobrovolně si ji mohou zřídit i občané. Pokud jste živnostník a chcete i soukromou osobní datovou schránku, budete mít datovky dvě. Pokud jste navíc třeba jednatelem společnosti, musíte mít datové schránky tři.

zřízení datové schránky

Zřízení datové schránky

Jak založit/zřídit datovou schránku? Je to velmi jednoduché. Pokud jste živnostník nebo nepodnikající osoba, přihlašovací údaje k datové schránce vám přijdou dopisem. Pokud si chcete datovou schránku založit sami, zajděte si ne Czech Point a zažádejte si o vytvoření nebo si můžete zažádat přes identitu občana.

Podrobný návod na založení datové schránky najdete tady >>

Připravili jsme pro vás webinář zdarma, kde najdete všechny důležité informace o datové schránce, včetně návodu k používání a informace o tom, kde všude můžete datovou schránku využívat.

Dozvíte se tam:

• Proč mít datovou schránku?
  • S čím vším vám datová schránka pomůže?
  • První přihlášení do datovek
  • Nastavení datové schránky
  • Práce s datovou schránkou

Podívejte se na vysílání tady >>